W Karkonoszach znajduje się wiele przepięknych i urokliwych form skalnych, potocznie nazywanych skałkami. Stanowią one malowniczy element całej rzeźby terenu. Najbardziej znane są skałki:

- Słonecznik – to najbardziej widoczna skała Karkonoszy. Jej wysokość to 12 m, ale położona jest ona na wysokości 1423m n.p.m. Północna część skały przypomina postać ludzką. Według jednej z legend diabeł chciał zasypać kamieniami Kotlinę Jeleniogórską, ale bicie dzwonów na południowy Anioł Pański zamieniło go za karę w kamień, zapobiegając tym samym spełnienia jego zamierzeń.

- Pielgrzymy – to równie ciekawe i cieszące się zainteresowaniem wśród turystów formy skalne. Jest to jedna z najpiękniejszych grup skalnych składająca się z 3 skał granitowych, mierzących nawet do 25m wysokości. Pielgrzymy położone są na zboczu góry Smogornia na wysokości 1200m n.p.m.

- Krucze Skały – szczególnie lubiane przez amatorów wspinaczki skałkowej. Znajdują się między Osiedlem Skalnym a Wilczą Porębą i mierzą wysokość około 25m. Z górnej części Kruczych Skał można podziwiać piękny widok na Karkonosze i Śnieżkę.

Inne interesujące formy skalne występujące w Karkonoszach to: Ptasie Gniazda, Owcze Skały, Końskie Łby, Kotki, Twarożnik, Kukułce Skały i inne.